среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 170
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Италијанскиот премиер доби доверба од Сенатот

Италијанскиот премиер доби доверба од Сенатот

На италијанскиот премиер Џузепе Конте синоќа му беше изгласана доверба во Горниот дом на италијанскиот Парламент.

Тоа ќе и овозможи на Владата на Конте да остане на власт, иако една од партиите во владејачката коалиција се повлече минатата недела.

Од сенаторите – 156 беа „за“ доверба на Владата на Конте и 140 гласа „против“, додека 16 беа „воздржани“.

Коронавирус