петок, 31. март 2023. Вести денес: 136
home Вести

Италијанската полиција го уапси мажот кој држеше заложници

Италијанската полиција го уапси мажот кој држеше заложници
Carabinieri e polizia a Pieve Modolena davanti all'ufficio postale nel quale Francesco Amato è rinchiuso con alcuni ostaggi. Reggio Emilia, 5 Novembre 2018.ANSA/ELISABETTA BARACCHI

Полицијата го уапси Франческо Амато, кој денеска држеше заложници во пошта во италијанскиот град Пјеве Модолени.

Амато пред излегување ослободи уште двајца од четворицата заложници, а засега не е познато дали сам се предал или полицијата влегла во поштата.

Амато прво зеде 12 заложници и се закани дека ќе ги убие доколку не му биде овозможена средба со министрите за внатрешни работи и одбрана Матео Салвини и Елизабета Трента. Италијанските медиуми јавија дека подоцна Амато ослободил седуммина клиенти и еден вработен во поштата.

Амато минатата недела билосуден на 19 години затвор поради вмешеност во организиран криминал. Тој е еден од 125 обвинети, кој е осуден минатата недела поради учество во мафијашката група Ндрангета.