петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 154
home Вести

Италијанците во паника поради болест која се шири во водата, досега заболени 400 лица

Италијанците во паника поради болест која се шири во водата, досега заболени 400 лица

Италијанските власти денеска соопштија дека заболувањето на 400 лица од Легионерска болест било предизвикано од инфицирани цистерни за разладување вода.

Досега две лица починаа од болеста, а другите беа хоспитализирани со симптоми на пневмонија, по инфекцијата во повеќе градови во северна Италија.

Бактеријата била откриена во застојани води во околината на Киезе, додека по испитувањето на водата во Бреша, било утврдено дека таа е добра за пиење. Случаи на заболување биле пријавени дури од миење на возилата, доколку тоа се врши со инфицирана вода која се распрскува наоколу.

Властите им препорачуваат на граѓаните да ги променат филтрите за вода и да ја пуштат чешмата да истече пред пиење.

МИА

Коронавирус