понеделник, 28. септември 2020. Вести денес: 128
home Вести

Италија: Запленети околу четири тони пиротехнички средства

Италија: Запленети околу четири тони пиротехнички средства

Италијанската полиција денеска во одвоени операции ширум земјата заплени неколку тони пиротехнички средства.

Операциите беа спроведени со цел да се намали ризикот од повреди.

Над 1,5 тони огномети се запленети во Рим и во околните провинции, а против пет лица се поднесени кривични пријави.

Во другите делови од земјата запленети се над 2,5 тони пиротехника, а во Милано е уапсено едно лице.

Коронавирус