четврток, 5. август 2021. Вести денес: 172
Вонредна вест

ЦРНА СТАТИСТИКА ВО МАКЕДОНИЈА: Од коронавирус починаа 4 лица, 219 новозаразени

home Вести

Италија забрани влез од Србија, Косово и од Црна Гора

Италија забрани влез од Србија, Косово и од Црна Гора

Италија го забрани влез на своја територија од Србија, Косово и од Црна Гора, откако ги додаде овие земји на списокот држави кои се ризично во епидемилошка смисла.

„Потпишав наредба да ги додадам Србија, Црна Гора и Косово на списокот на ризични земји. Забранет е влез и транзит за оние кои останале на тие територии во последните 14 дена“, објави италијанскиот министер за здравство Роберто Сперанца на Фејсбук.

Со таа длуката ќе се блокира воздушниот, железничкиот и другиот сообраќај што ја поврзува Италија со споменатите територии, појаснува агенцијата Анса.

Сперанца изјави дека светот се соочува со „најтешката фаза“ на пандемијата и дека е потребна максимална претпазливост.

Италија претходно забрани пристигнувања од 13 земји, вклучувајќи ги БиХ и Северна Македонија. (МИА)

Коронавирус