среда, 22. септември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Италија воведува задолжителни ковид пропусници за посета на овие места

Италија воведува задолжителни ковид пропусници за посета на овие места

Во обид да спречат нов бран на коронавирус, Италија од 6 август воведува задолжителни ковид пропусници за влез во ресторани, кина и теретани.

Со ваквите мерки Италија станува уште една од европските земји кои го засилува притисокот врз сопствениците на рестораните, а во обид да се намали четвртиот бран.

Со оваа одлука лицата постари од 12 години кои примиле барем една доза вакцина, ќе можат да посетат бројни места во земјата вклучително ресторани, кина и теретани.

Коронавирус