вторник, 20. октомври 2020. Вести денес: 0
home Вести

Италија воведе задолжително тестирање за патниците од Париз

Италија воведе задолжително тестирање за патниците од Париз

Италија од утре воведува задолжително тестирање на Ковид-19 за луѓе кои доаѓаат од Париз и некои други области во Франција, изјави денеска италијанскиот министер за здравство Роберто Сперанца.

– Европските податоци се загрижувачки. Италија е подобра од другите земји, но мора да бидеме внимателни, напиша Сперанца на својот налог на Твитер.

Според портпаролот на италијанското Министерство за здравство, новото тестирање ќе започне од утре.

Француските власти вчера регистрираа нови 10.569 случаи на заразени со новиот коронавирус, нешто помалку од претходниот ден кога беше забележан рекорден број од 13.498 новоинфицирани лица.

Коронавирус