недела, 22. мај 2022. Вести денес: 24
home Вести

Италија сè уште без претседател

Италија сè уште без претседател

Италијанскиот парламент денеска не успеа да избере нов шеф на државата во првиот круг од петтото гласање, а не успеа обидот на десниот центар да протурка свој кандидат.

Алијансата составена од Форца Италија, Лигата и Браќата на Италија им порача на своите пратеници да гласаат за конзервативната претседателка на Сенатот, Елизабет Казелати, наместо да бараат кандидат кој би можел да добие широка поддршка, објави Ројтерс.

Потегот, кој ГО налути левиот центар, заврши лошо, бидејќи Казелати освои само 382 гласа од 1.009 парламентарци и регионални делегати со право на глас, што е многу под 505-те потребни за избор на шеф на државата.

Во парламентот од понеделник неуспешно се гласа за избор на наследник на претседателот во заминување Серџо Матарела.

Вториот круг од петтиот обид за гласање ќе започне во 17 часот, а парламентот ќе продолжи да одржува по две гласања дневно додека конечно не се избере некој.

Неуспехот да се најде консензус ја отру политичката атмосфера, со потенцијално опасни последици за стабилноста на широката коалиција која ја поддржува владата на премиерот Марио Драго.

Драги, кој е и кандидат за шеф на државата, навести дека можеби нема да биде подготвен да остане премиер доколку неговата владејачка коалиција се подели поради претседателските избори.

Демократската партија на левиот центар исто така изјави дека ќе се повлече од владата доколку не биде вклучена во изборот на претседател. Енрико Лета, лидер на Демократската партија, рече дека повеќе не може да и се верува на десницата. „Тие не возат во последните три дена“, им рече тој на новинарите.

Неможноста да се избере нов претседател на крајот може да го отвори патот за втор мандат на Матарела, иако претседателот во заминување, кој има 80 години, тоа го отфрли. Двајца членови на владата вчера за Ројтерс изјавија дека постои голема можност за негов реизбор. Покрај Драго и Матарела, кандидати за претседател се Елизабета Белони, дипломат од кариера која раководи со тајните служби и Сабино Касезе, 86-годишна поранешна судијка на Уставниот суд.

Меѓу можните кандидати се поранешниот претседател на Долниот дом, Пјер Фердинандо Казини, поранешниот премиер Џулијано Амато и министерката за правда Марта Картабија, која претходно претседаваше со Уставниот суд.

Коронавирус