вторник, 27. октомври 2020. Вести денес: 14
home Вести

Италија регистрира повеќе од 1.000 нови случаи – прв пат од мај

Италија регистрира повеќе од 1.000 нови случаи – прв пат од мај

Во Италија во последните 24 часа регистрирани се 1.071 нов случај со корона вирус, што е прв пат од мај наваму.

Последен пат во Италија имаше повеќе од 1.000 заболени во еден ден на 12 мај, кога беа регистрирани 1.402 случаи, шест дена пред укинување на десетдневниот карантин, пренесува Ројтерс.

Од почетокто на епидемијата во Италија се заразени повеќе од 258.000 луѓе, а починаа повеќе од 35.000 пациенти.

Коронавирус