недела, 5. декември 2021. Вести денес: 98
home Вести

Италија: Мигрант запали автобус полн со деца (ВИДЕО)

Италија: Мигрант запали автобус полн со деца (ВИДЕО)

Еден мигрант од Сенегал запали автобус полн со деца во Италија, како дел од про-бегалски протест.

Автобусот земал група деца од училиште пред возачот да одлучи да го промени курсот.

Откако мигрантот им се заканувал на патниците со нож, едно од децата успело да ги повика своите родители, кои ја предупредиле полицијата.

Властите потоа поставија блокади на патиштата во обид да го спречат возачот.

По губењето на контролата над автобусот, возачот го запрел возилото, го полил автобусот со бензин и го запалил.

12 деца се хоспитализирани во болница поради респираторни проблеми откако вдишиле чад.

Коронавирус