сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 57
home Вести

Италија го премина прагот на 50.000 смртни случаи од коронавирус

Италија го премина прагот на 50.000 смртни случаи од коронавирус

Италија, првата земја во Европа погодена од епидемијата на коронавирусот во минатата пролет, го премина прагот од 50.000 смртни случаи од тој вирус, објавија тамошните власти.

Во таа земја, во последните 24 часа починаа 630 лица, така што вкупниот број на смртни случаи од почетокот на епидемијата е над 50.400. Италијанските власти наведуваат дека од 1 септември починале 15.000 луѓе, додека вкупно се заразени над 1,4 милиони.

Коронавирус