понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 159
home Вести

Истрели врз американската Амбасада во Анкара, нема повредени

Истрели врз американската Амбасада во Анкара, нема повредени

Врз американската Амбасада во Истанбул утрово околу пет часот по локално време, било пукано од возило во движење. 

Погоден е објектот за обезбедување, но никој не е повреден. Непознатиот напаѓач или напаѓачи избегале.

Инцидентот се случува во време на затегнати турско-американски односи поради американскиот пастор Ендру Бренсон, што доведе до ескалација на трговскиот и дипломатскиот спор.