четврток, 26. мај 2022. Вести денес: 50
home Вести

Истрелани ракети од Сирија кон Турција

Истрелани ракети од Сирија кон Турција

Од северниот дел на Сирија денеска се истрелани ракети кон турскиот пограничен град Рејханли и притоа загина тинејџерка, а едно лице е повредено.

Турски медиуми јавија дека од правец на Сирија биле истрелани две ракети кои погодиле куќа во тој град.

Тоа е нов напад врз тој пограничен турски град од 20 јануари кога турската армија започна прекугранична операција за протерување сириски курдски војници од северната енклава Африн.

Коронавирус