понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Испиени 7,5 милиони литри пиво на „Октоберфест“ во Минхен

Испиени 7,5 милиони литри пиво на „Октоберфест“ во Минхен

На германскиот фестивал на пивото во Минхен, Октоберфест, којшто беше затворен вчера, биле испиени 7,5 милиони литри пиво.

Меѓу 6,3 милиони посетители беа и Бил и Хилари Клинтон, некогашниот претседател на САД и поранешната американска државна секретарка.

– Количеството пиво испиено годинава е еднакво на минатогодишното, а испиените безалкохолни пијалаци се за 10 отсто повеќе. Посетителите пак, биле 100.000 повеќе, а инцидентите – 10 проценти помалку, соопштија организаторите.

Но, и покрај помалкуте немили случки, на настанот темна дамка остави смртта на еден посетител, кој беше удрен по глава. (МИА)

Локални избори 2021