понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 179
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Вести

„Исламска држава“ презеде одговорност за нападот во Ирак

„Исламска држава“ презеде одговорност за нападот во Ирак

Терористичката група „Исламска држава“ презеде одговорност за нападот со автомобил бомба што денеска беше извршен на контролен пункт во западниот ирачки град Ал Каим.

Според ирачката армија, во нападот загинале седум лица, локален функционер соопшти дека бројот на жртвите е осум, додека „Исламска држава“ тврди дека загинале 28 лица.

Градот Ал Каим се наоѓа на 400 километри северозападно од Багдад, во близина на ирачко-сириската граница.