петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 134
home Вести

Исчезнал грам плутониум, Универзитетот може да биде казнет

Исчезнал грам плутониум, Универзитетот може да биде казнет
Sunr rises on Administraiton Building Clock Tower

Универзитот во Ајдахо може да биде казне со 8.500 долари зашто службениците наводно изгубиле помала количина плутониум кој се користи во правењето оружје.

Американската нуклеарна регулаторна комисија (НРЦ) соопшти дека Универзитетот не може да го оправда исчезнувањето на еден грам плутониум, пренесува Би-Би-Си.

Од универзитетот велат дека според документите, таа супстанца се наоѓала во кругот на универзитетот од 2003./04. година.

Извештајот на НРЦ наведува дека во октомври минатата година три тима на Универзитетот спровела физичка потрага за таа супстанца и оти не успеале да ја пронајдат.

Експертите велат дека иако оваа количина на плутониум не е доволна за производство на оружје, може да се користи во т.н. „валкана бомба“.