сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 46
home Вести

Исчезна лекарот кој го лекуваше Алексеј Навални

Исчезна лекарот кој го лекуваше Алексеј Навални

Лекар од Сибир кој го лекуваше рускиот опозициски лидер Алексеј Навални откако му се слоши минатата година во Русија, исчезна, соопшти денеска руската полиција.

Полицијата во регионот Омск, на околу 2.200 километри источно од Москва, изјави дека лекарот Александар Мураховски во петокот ја напуштил ловната база во шумата со своето теренско возило и дека оттогаш не е виден, објави Ројтерс.

Наводно, во потрагата се вклучиле службите за итни случаи, дронови, хеликоптер и волонтери на терен.

Мураховски беше главен лекар во болницата во сибирскиот град Омск, каде што се лекуваше Навални.

Потоа беше унапреден во регионален министер за здравство.

Коронавирус