вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 84
АКТУЕЛНО

Црн рекорд: 2341 новозаразени, нови 26 починати од коронавирус

home Вести

Иранските служби апсат соработници на терористите од Ахваз

Иранските служби апсат соработници на терористите од Ахваз

Иранскиот министер за разузнавање Махмуд Алави денеска информираше дека е уапсена поголема мрежа осомничени соучесници во нападот врз војници на Револуцоинерната гарда во градот Ахваз.

– Ќе ги идентификуваме сите терористи поврзани со овој напад. Голем дел од мрежата веќе е уапсен, изјави Алави.

Најмалку 29 лица беа убиени, а над 70 ранети во нападот извршен од четворица напаѓачи, кои скриле оружје во близина на булеварот по кој се одржи парадата. Терористите стрелале врз војниците и врз граѓаните собрани да го одбележат почетокот на Иранско-ирачката војна, а меѓу убиените има и жени и деца. Сите напаѓачи биле убиени, но се трага по нивните соработници.

Одговорност преземаа повеќе сунитски арапски исламистички групи, меѓу кои и Исламската Држава, а Иран ги обвини САД и Израел за вмешаност. Се работи за западна област богата со нафта во која има арапско малцинство.

Коронавирус