недела, 1. август 2021. Вести денес: 0
home Вести

Иранскиот новинар Рухола Зам доби смртна казна бидејќи поттикнал протести

Иранскиот новинар Рухола Зам доби смртна казна бидејќи поттикнал протести

Иранскиот новинар Рухола Зам, кој со својата работа во 2017 година поттикнувал протести во земјата, денеска е осуден на смртна казна, потврди судот.

Зам ја уредувал интернет страницата „Амадњуз“, која објавувала  контроверзни видеа и информации за иранските власти.

Зам живеел и работел во егзил во Париз, но Иранската национална гарда во 2019 година го намалила да се врати во матичната земја, кога бил уапсен. (МИА)

Коронавирус