понеделник, 30. ноември 2020. Вести денес: 97
home Вести

Иран повеќе нема да дава докази за падот на украинскиот авион

Иран повеќе нема да дава докази за падот на украинскиот авион

Иран повеќе нема да ги споделува доказите собрани во истрагата за несреќата на украинскиот авион со Украина, откако украинските медиуми објавија аудио-снимка од истрагата, изјави денеска вршителот на должноста директор за истраги во Организацијата за цивилно воздухопловство Хасан Резифар.

Аудио – снимката беше доказ даден на украинските експерти како дел од заедничката истрага за несреќата.

– Тимот за техничка истрага на несреќата на украинска авиокомпанија направи чуден потег со објавување на тајната аудио снимка на која е комуникација на ирански пилот кој летал во исто време со украинскиот авион со контролниот центар, рече Резифар, посочувајќи дека објавувањето на снимката е непрофесионално бидејќи е доверлив документ.

Украинскиот авион се урна на 8 јануари, веднаш по полетувањето од аеродромот во Техеран и притоа загинаа сите 176 патници.

Коронавирус