понеделник, 1. август 2022. Вести денес: 9
home Вести

Иран: Најмалку 35 загинати во метеж на погребната церемонија за Сулејмани

Иран: Најмалку 35 загинати во метеж на погребната церемонија за Сулејмани

Најмалку 35 лица загина денеска и 50 се повредени во метеж на погребната поворка во Керман, родниот град на иранскиот генерал Касим Сулејмани убиен во американски напад во Ирак, јави Иранската телевизија.

Медиумот нагласува дека илјадници луѓе се собрани на улиците во тој град. Многумина се облечени во црно во знак на жалост за убиени генерал.

Коронавирус