вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 1
home Вести

Иран го тресат земјотреси, најмалку 25 повредени

Иран го тресат земјотреси, најмалку 25 повредени

Најмалку 25 луѓе се повредени во денешниот земјотрес со интензитет од 5,8 степени по Рихтеровата скала во западниот дел од Иран.

Во таа држава вчера беа регистрирани три потреси во кои се повредени речиси 290 луѓе.

Според властите, во провинцијата Керман засега има информации за 25 тешко повредени.

Епицентарот на земјотресот бил на 37 км источно од градот Керман на длабочина од 10 км.

Во западната провинција Керман вчера беше регистриран земјотрес со интензитет од 5,9 во кој повредени се 287 луѓе. Претходно имаше два потреса со интензитет од 4,7 и 5,7 степени во кои има само материјална штета.

МИА

Коронавирус