вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 26
home Вести

Иран го отфрли предлогот за средба на високо ниво со САД

Иран го отфрли предлогот за средба на високо ниво со САД
epa04755054 Ali Akbar Velayati, former Iranian foreign minister and representative of Iranian Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei, speaks to media after his meeting with Lebanese Prime Minister Tammam Salam (not pictured) at the Government palace in Beirut, Lebanon 18 May 2015. Ali Akbar Velayati arrived to Lebanon for a visit to meet with Lebanese officials. EPA/NABIL MOUNZER

Високиот советник на иранскиот врховен верски водач ајатолахот Али Хамнеи, Али Акбар Велајати, денеска го отфрли предлогот на САД за средба на двете раководства.

– Сонот на (американскиот претседател Доналд) Трамп и (државниот секретар Мајк) Помпео никогаш нема да се реализира, изјави Велајати.

САД ја отворија можноста за средба со иранските лидери на која би се дискутирало за конфликтот меѓу двете држави.

Односите меѓу Вашингтон и Техеран се особено затегнати по нападот за време парада на иранскиот Корпус на револуционернате гарда во саботата, за што Иран ги обвини САД и нивните сојузници во регионот на Бликсиот Исток. (МИА)

Коронавирус