сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 131
home Вести

Иран ги собра соседите на Авганистан за да разговараат за неговата иднина

Иран ги собра соседите на Авганистан за да разговараат за неговата иднина

Високи функционери од соседните држави на Авганистан денеска се собраа во иранската престолнина на еднодневна конференција за да разговараат за ситуацијата во земјата со која владеат талибанците.

На состанокот на министрите за надворешни работи на Иран, Пакистан, Таџикистан, Узбекистан и Туркменистан денеска во Техеран ќе се приклучат и нивните колеги од Кина и Русија преку видео врска.

Состанокот ќе го отвори новоизбраниот ирански претседател Ебрахим Раиси, кој ангажманот во регионот го стави како главен приоритет во неговата надворешна политика. Раиси и иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амирабдолахиан во вторникот одржаа одделни билатерални разговори со секој од министрите за надворешни работи.

Иранското Министерство за надворешни работи соопшти дека целта е да се формира обединет фронт меѓу соседите во повикот за формирање „инклузивна“ влада во Авганистан.

„Контролирањето на бранот бегалци по преземањето на земјата од талибанците во август, обезбедувањето економска безбедност за Авганистан и борбата против ’радикализмот’ се другите главни цели на состанокот, се додава во соопштението.

Разговорите уследија по виртуелниот состанок на министрите за надворешни работи на почетокот на септември, чиј домаќин беше Пакистан.

Иранското Министерство за надворешни работи исто така остро го осуди вооружениот напад на талибанците врз опозициските борци во долината Пањшир и серијата неодамнешни смртоносни експлозии во провинцијата Хорасан, за кои одговорноста ја презеде ИСИЛ-К.

Иран соопшти дека останува во постојан контакт со сите страни во Авганистан, вклучувајќи ги и талибанците.

Коронавирус