петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 18
home Вести

Ирачката армија продолжува со операциите со коалициските сили

Ирачката армија продолжува со операциите со коалициските сили

Ирачката армија денеска соопшти дека ги продолжува своите операции со коалициските сили предводени од САД против Исламска држава.

Операциите беа запрени по убиството на иранскиот генерал Касим Сулејмани и иранските напади врз бази во кои има американски сили.

– За да се искористи времето што и е преостанато на меѓународната коалиција пред да се воспостават нови односи … одлучено е да се спроведат заеднички акции што ќе им овозможат на нашите сили да се борат со Исламска држава, се вели во соопштението.

Коронавирус