понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 68
home Вести

Интерпол приведе 195 осомничени за трговија со луѓе- има околу 500 жртви

Интерпол приведе 195 осомничени за трговија со луѓе- има околу 500 жртви

Интерпол соопшти дека се уапсени 195 лица осомничени за трговија со луѓе во Африка и Европа и дека откритието на мрежата утврдило дека има околу 500 лица, жртви.

Операцијата изведена од 28 март до 2 април, била спроведена во 24 земји на два континента, соопшти Интерпол.

Меѓу тие држави се Кенија, Судан, Демократска Република Конго, Мароко, Тунис, Шпанија и Грција.

Интерпол додаде дека импресивна акција била изведена во Судан, каде тамошните безбедносни сили ослободиле околу 100 жртви на трговија со луѓе.

Коронавирус