сабота, 19. јуни 2021. Вести денес: 48
home Вести

ИНДИЈА ВО КОЛАПС – досега најголем број на починати за еден ден и околу 350.000 новозаразени

ИНДИЈА ВО КОЛАПС – досега најголем број на починати за еден ден и околу 350.000 новозаразени

Индија денес потврди нови 4.205 смртни случаи од коронавирус, што е рекорден број на смртни случаи за еден ден, а во таа земја се регистрирани 348 421 нови случаи на инфекција.

Според денешните податоци на Министерството за здравство, вкупниот број на случаи во Индија надмина 23 милиони, а вкупниот број на смртни случаи достигна 250.000.

Експертите сметаат дека официјалните бројки не ја покажуваат вистинската скала на епидемијата и дека тие можат да бидат пет до 10 пати поголеми, пренесува Ројтерс.

Индиската крива на инфекции КОВИД-19 може да покаже рани знаци на усогласување, но падот на бројот на нови инфекции веројатно ќе биде бавен и не е можно да се потврди дека е достигнат врв, според индискиот вирусолог Шахид Џамил.

Многу силен втор бран на инфекции со КОВИД-19 во Индија се прошири од големите градови во помалите градови и села, на што не може да реагира кревкиот здравствен систем кој е лошо опремен за криза од вакви размери.

Вакцините исто така недостасуваат, особено во државата Махараштра околу финансискиот центар Мумбаи и главниот град Њу Делхи, кои се најпогодени региони во Индија.

Во извештајот објавен денес, Светската здравствена организација објави дека варијантата на вирусот Б.1.617, кој за прв пат беше идентификуван во Индија, досега е потврдена во уште најмалку 44 земји.

СЗО го идентификуваше овој вид како мутација што предизвикува интерес и бара засилен мониторинг и анализа.

ЕУРО 2020

Македонија