петок, 31. март 2023. Вести денес: 43
home Вести

Индија: Над 400.000 новозаболени и рекорден број починати од Ковид-19

Индија: Над 400.000 новозаболени и рекорден број починати од Ковид-19

Во изминатите 24 часа во Индија се регистрирани рекорден број смртни случаи – 4.187 од Ковид-19, а веќе трет ден по ред бројот на новозаразени е поголем од 400 илјади.

Во државата Тамил Наду од денеска на сила е нов локдаун.

Со вчерашните 401.078 потврдени случаи вкупно има 21,9 милиони заразени во таа држава додека бројот на смртни случаи од почетокот на пандемијата е околу 240.000.

Во државата Карнатака, и главниот град Бенгалору што се смета за ИТ престолнина на Индија синоќа беше објавено дека рестрикциите за движење се продолжуваат до 24 мај.