четврток, 27. јануари 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Повторно над 2.000 заболени од коронавирус во земјава

home Вести

Индија може да забрани приватни возила во главниот град поради загадувањето

Индија може да забрани приватни возила во главниот град поради загадувањето

Индија може да забрани  употреба на приватни возила во главниот град, Њу Делхи, ако загадувањето на воздухот, кое има  сериозни нивоа во последниве денови, се влоши, изјави висок официјален претставник.

-Да се надеваме дека ситуацијата со загадувањето на воздухот во Њу Делхи нема да се влоши, но ако се покаже како итна ситуација, ќе мора да забраниме употребата на приватен транспорт, вели Бхуре Лал, претседател на Управата за контрола на загадувањето на животната средина (ЕПЦА).

– Постои комисија која ќе ме советува за ова, рече тој.

ЕПЦА, назначена од индискиот Врховен суд, веќе предложи да се прекине со градежни работи во Њу Делхи, употреба на дизел генератори, печки од цигли и согорување на ѓубрето помеѓу 1-ви ноември и 10 ноември, кога нивото на загадување се очекува да се зголеми. (МИА)

Коронавирус