вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 1
home Вести

Инцидентот во Мелбурн е тероризам, напаѓачот мртов

Инцидентот во Мелбурн е тероризам, напаѓачот мртов

Австралиската полиција смета дека нападот со нож во Мелбурн е терористички инцидент, изјави полицискиот комесар на државата Викторија, Грахам Ештон.

Напаѓачот, кого полицијата го застрела откако прободе три лица, од кои едното почина на лице место, им подлегнал на повредите во болница.

Инцидентот во Мелбурн почна откако полицијата била повикана поради запалено возило во улицата Берк.

МИА

Коронавирус