четврток, 4. март 2021. Вести денес: 169
home Вести

Инаугурацијата на Бајден ја гледале околу 40 милиони

Инаугурацијата на Бајден ја гледале околу 40 милиони

Околу 40 милиони луѓе ја гледаа на телевизија инаугурацијата на демократот Џо Бајден за претседател на САД.

Тоа е за четири проценти повеќе од гледаноста на инаугурацијата на Доналд Трамп во 2017 година, соопшти компанијата Нилсон, врз основа на податоците од шест телевизиски станици што ја емитувале церемонијата.

Податоците се однесуваат на 30-минутен период од времето кога Бајден положи заклетва, а потоа го одржа својот инаугуративен говор. Тука спаѓаат гледачи кои ги вклучиле своите телевизори во текот на тие 30 минути, на Еј Би Си, Си Би Ес, Ен Би Си, Фокс Њуз, Си Ен Ен и Ем Ес Ен Би Си. Во 2017 година, околу 38,3 милиони луѓе ја гледаа инаугурацијата на Трамп на овие телевизии.

Коронавирус