вторник, 21. март 2023. Вести денес: 97
home Вести

Илјадници на протести во Полска против реформи во судството

Илјадници на протести во Полска против реформи во судството
epa06862196 People gather in a protest organized by opponents of the judicial reform, in front of the seat of the Supreme Court in Warsaw, Poland, 03 July 2018. The protesters are opposed to the amendment of the Act on the Supreme Court, according to which judges who turned 65 are retired. The retirement of Supreme Court First President Malgorzata Gersdorf is in line with binding laws, presidential aide Pawel Mucha argued on 03 July after a meeting attended among others by President Andrzej Duda and Gersdorf. EPA-EFE/JAKUB KAMINSKI POLAND OUT

Неколку илјади луѓе протестираа синоќа во Полска откако претседателот Анджеј Дуда потпиша законска мерка што и овозможува на Владата да избере претседател на Врховниот суд.

Европската унија, организации за човекови права и опозицијата во Полска велат дека законодавството и другите промени шти ги сакаат од владејачката партија ја поткопуваат независноста на правдата и демократијата.

Демонстрантите се собраа пред претседателската палата во Варшава и извикуваа „Срамота“ и кршеа моливи. Демонстрации имаше и во повеќе од 20 градови ширум Полска.

Откако е таа партија на власт од 2015 година, десетици судии се исфрлени од Уставниот суд, Државниот судски совет и сега од Врховниот суд.

Во јули 22 судии од Врховниот суд беа присилени да заминат во предвремена пензија, но главниот судија Малгорзата Герсдорф одби нагласувајќи дека неговиот уставен рок е до 2020 година.

ЕК спроведува истрага што може да предизвика одземање гласачко право на Полска во Унијата. Отворени се и неколку судски спорови со Полска меѓу кои и против Врховниот суд. Владејачката Партија на правото и правдата тврди дека е потребна реформа на судовите за да бидат поефикасни.

МИА

loading...