вторник, 19. јануари 2021. Вести денес: 51
home Вести

Илјадници летови одложени во САД поради зимска бура

Илјадници летови одложени во САД поради зимска бура

Зимска бура во САД предизвика одложување на илјадници летови, а стотици беа откажани.

Причината за вќерашното нарушување на воздушниот сообраќај започна беше зимската бура, која започна во саботата навечер. Повеќе од 1.000 летови беа откажани, додека бројот на одложени летови достигна 4200. Речиси 400 летови до и од меѓународниот аеродром Далас-Форт Ворт беа откажани, а стотици беа одложени.

Метеоролозите известуваат дека бурата предизвикала поројни дождови и грмотевици, и предупредија на ризик од поплави во југоисточниот дел на САД, вклучувајќи ги Тексас, Луизијана, Мисисипи и Алабама.
Беше издадено предупредување за можна појава на торнадо во Централна и Југозападна Луизијана и во Југоисточниот Тексас.

Гувернерот на Канзас прогласи вонредна состојба.

Коронавирус