сабота, 6. март 2021. Вести денес: 107
home Вести

Илјадници демонстранти во Мадрид побараа забрана на автомобили во центарот на градот

Илјадници демонстранти во Мадрид побараа забрана на автомобили во центарот на градот

Илјадници лица протестираа вчера во Мадрид против одложувањето на ограничувањето за користење автомобили кои го загадуваат воздухот, како што се старите возила.

Во ноември, минатата година, тогашната крајно лева градска власт забрани во центарот на градот да се движат повеќето возила кои се на бензин и дизел поради високото ниво на јаглерод диоксид, но новата конзервативна власт ја одложи таа забрана.

„Сакам слободно да дишам“ и „Сакаме Мадрид без смог“ се некои од паролите кои демонстрантите ги истакнаа на своите транспаренти.

Новите градски власти, составени пред се членови на Народната партија, од 1 јули ги укинува паричните казни за автомобилите кои влегуваат во сегашната ограничезна зона за автомобили, додека го преипитува планот за да го направат „покомпактибилен со потребата за мобилност на граѓаните“.

Европската комисија ја предупреди Шпанија дека и следуваат санкции и можни тужби доколку не ги испочитува стандардите за квалитет на воздухот во своите најголеми градови – Мадрид и Барселона.

Повеќе европски градови, како Париз, Лондон, Осло и Хамбург, почнаа да казнуваат или забранија користење на стари и дизел возила, со план во следната декада во целост да ги исфрлат автомобилите на фосилни горива од центарот на метрополите.

Коронавирус