сабота, 10. декември 2022. Вести денес: 0
home Вести

„ИЛИ ВАКЦИНА ИЛИ ЗАТВОР“: По слабиот одзив за вакцинација во оваа држава, претседателот со ултиматум

„ИЛИ ВАКЦИНА ИЛИ ЗАТВОР“: По слабиот одзив за вакцинација во оваа држава, претседателот со ултиматум

Или ќе се вакцинирате или ќе одите во затвор. Ова им го порача филипинскиот претседател Родриго Дутерте на граѓаните по слабиот одзив за вакцинација.

-Немојте погрешно да ме сфатите, но земјата е во криза. Огорчен сум на граѓаните кои не ја почитуваат својата влада, рекол Дутерте.

Инаку, земјата води голема битка со коронавирусот и има преку 1,3 милиони заразени и повеќе од 23 илјади мртви.

Qatar 2022