понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 32
home Вести

Идентификуван напаѓачот во Амстредам

Идентификуван напаѓачот во Амстредам

Холандските власти соопштија дека мажот кој вчера беше застрелан од полицијата откако избоде две лица со нож на главната градска железничка станица, е 19-годишен Авганистанец, а истражителите не ја исклучуваат можноста екстремизам да е мотив за нападот.

Осомничениот беше испитан во болница. И повредените лица се хоспитализирани, но полицијата не наведе детали за здраствената состојба на тројцата повредени.

Напаѓачот има виза за престој во Германија и амстердамската полиција е во контакт со германските власти.