вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 166
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

ИД во Сирија држи како заложници повеќе од 700 луѓе

ИД во Сирија држи како заложници повеќе од 700 луѓе

Терористичката група Исламска држава (ИД) држи како заложници повеќе од 700 луѓе во сирискиот регион Деир ез Зор.

Меѓу нив има и државјани на земји од западна Европа и други држави, соопштија воени дипломатски извори.

Според истите извори, терористите нападнале бегалски камп во област под контрола на коалициските сили, предводени од САД.

– Екстремистите на ИД на 13 октомври извршија напад врз бегалски камп кој се наоѓа во близина на местото Ал Бахра. Тие земале заложници и пренеле околу 130 арапски семејства во градот Хаџин, кој е под нивна контрола, тврди дипломатскиот извор.

МИА