понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 147
home Вести

И во овие држави се регистрирани случаи на зараза со новиот вид на коронавирус

И во овие држави се регистрирани случаи на зараза со новиот вид на коронавирус

Во Јапонија и во Ирска се регистрирани први случаи на зараза со новиот вид на коронавирус.

Јапонското Министерство за здравство потврди дека се заразени пет лица кои пристигнале во земјата од Велика Британија во периодот меѓу 18 и 21 декември, пред Јапонија да ја зајакне контролата на границите за патници од Британија, каде неодамна првично се појави новиот вид на коронавирус.

Еден од заразените се чувствува истоштено, а останатите немаат симптоми и сите се наоѓаат во изолација.

По позитивниот тест на коронавирус, со натамошна анализа е потврдено дека станува збор за мутиран вирус кој полесно се пренесува, се наведува во соопштението на Министерството.

Ирска денеска, исто така, потврди дека во земјата е присутен новиот, позаразен вид на коронавирус.

– Можам да потврдам дека во Националната лабораторија со секвенцирање на цел геном го откривме новиот вид на вирусот SARS-CoV-2, истакна високиот здравствен претставник Тони Холохан.

Тој додаде дека со натамошни анализи во следните денови ќе биде утврдено колку е раширена мутацијата во Ирска.

Коронавирус