недела, 1. август 2021. Вести денес: 48
home Вести

И твитер профилите на Илон Маск, Бил Гејтс и Обама под хакерски напад

И твитер профилите на Илон Маск, Бил Гејтс и Обама под хакерски напад

На мета на ај-ти виртуозите покрај најбогатите луѓе на планетата Бил Гејтс, Џеф Безос и Илон Маск, се најдоа и поранешниот претседател на САД Барак Обама, како и кандидатите за шеф на државата, Џо Бајден и раперот и независен кандидат Канје Вест. Целта на нападите сепак, не била кон нив, туку хакерите барале биткоини, а на секој од профилите се појави речиси иста порака која гласеше:

-Му помагам на општеството поради ситуацијата со ковид 19! Секој испратен биткоин на мојата адреса подолу, ќе биде возвратен дуплирано. Доколку испратите илјада долари, ќе ви бидат возвратени 2000 долари. Понудата е отворена во наредните триесет минути. Уживајте! -Барак Обама .

Сепак сопствениците на профилите и Твитер брзо реагираа, па пораките беа повлечени, а на темата се огласи и првиот човек на компанијата Џек Дорси. Тој вели дека ова тежок ден за социјалниот медиум и дека не им е баш најпријатно поради случката.

-Ова не се вести кои сакате да ги видите во толку загреана изборна сезона, ако тие можат да го хакираат Илон Маск и Бил Гејтс, кои се едни од најбрилијатните умови на технологија на планетата,Ден Нејтан експерт.

Ваквите напади на твитер профилите на американски политичари и бизнисмени не се новина. Слични такви имаше и во текот на предизборието во САД во 2016 година кога државата беше мета на повеќе хакерски напади, што влијаеа и на изборите во САД таа година.

ИЗВОР

Коронавирус