среда, 28. јули 2021. Вести денес: 130
home Вести

И Мишел во самоизолација по средбата со Макрон

И Мишел во самоизолација по средбата со Макрон

Претседателот на Европски совет (ЕС) Шарл Мишел ќе биде во самоизолација поради превентива, изјави портпаролот на Европска Унија,

Тој имаше средба со францускиот претседател Емануел Макрон, кој е позитивен на Ковид-19.

Портпаролот на ЕУ наведе дека Мишел редовно се тестира, а на тестот од вторникот бил негативен.

Претходно и шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека ќе биде во самоизолација до 24 декември поради средбата со Макрон.

Претходно,Елисејската палата соопшти дека Макрон е инфициран со новиот коронавирус.

– Претседателот денеска е тестиран и е позитивен. ПЦР тестот беше направен откако пројави први симптоми, се наведува во соопштението од Елисејска палата.

Макрон ќе биде во самоизолација следните седум дена. (МИА)

Коронавирус