понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 143
home Вести

Хутите тврдат дека нападнале нафтена постројка во Саудиска Арабија

Хутите тврдат дека нападнале нафтена постројка во Саудиска Арабија

Јеменските бунтовници Хути денеска соопштија дека со крстосувачка ракета погодиле саудиска нафтена постројка во градот Џеда. Нападот бил извршен само неколку часа откако заврѓи онлајн Самитот на лидерите на Г-20, со кој претседава Саудиска Арабија.

Официјален Ријад се уште нема потврдено имало напад.

И Американскиот конзулат во Џеда соопшти дека не е информиран за нападот.

Портпаролот на Хутите, бригадниот генерал Јехи Сари на Твитер напиша дека бунтовниците истрелале нова крстосувачка ракета „Кудс-2“ врз нафтена постројка во Џеда. Тој објави и сателитски фотографии, кои одговараат на рафинеријата за сурова нафта на компанијата Армако.

На објавените видео-снимки се гледа како гори подрачје со цистерни кои наликуваат на нафтената постројка, а се слушаат и сирени на полициски и амбулантни возила.

Коронавирус