среда, 1. декември 2021. Вести денес: 102
home Вести

Хрватска од денеска претседава со Советот на Европа

Хрватска од денеска претседава со Советот на Европа

Хрватска од денеска го презема преседавањето со Советот на Европа, првпат откако стана негова членка пред 22 години.

Светските агенции коментираат дека тоа се случува во истата седмица кога најстарата организација во Европа во соопштение го критикува Загреб за говор на омраза против Србите, претставниците на ЛГБТ заедницата и Ромите.

Хрватска го презема претседателството од Данска, а по шест месеци ќе го отстапи на Финска.

Во моментов Советот на Европа има 47 членки – сите земји во Европа со исклучок на Белорусија.

Коронавирус