сабота, 19. јуни 2021. Вести денес: 47
home Вести

Хрватска го одложува пописот поради коронавирусот

Хрватска го одложува пописот поради коронавирусот

Пописот во Хрватска нема да започне како што беше планирано, на 1 април, но ќе се одложи, потврди координаторот за попис во Централното биро за статистика, Дамир Плесац.

Тој за Н1 изјави дека главната причина е вирусот корона.

Плесац објасни дека Институтот сè уште не знае колку долго ќе се одложи пописот затоа што тоа ќе зависи од епидемиолошките мерки и одлуките на Владата и Парламентот, кои мора да го сменат Законот за попис.

Хрватските медиуми проценуваат дека пописот ќе се одржи по локалните избори во мај, што не е неважно за политичка битка во некои области, како што е Вуковар, каде локалниот градоначалник, ХДЗ го прогласи Иван Пенава од законот, да гради предизборна кампања на оваа тема.

ЕУРО 2020

Македонија