петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 65
home Вести

Хронологија на масовни убиства во САД

Хронологија на масовни убиства во САД

Вооружено 18-годишно момче вчера пукаше во основно училиште во Јужен Тексас, при што уби 19 ученици и двајца наставници. Осомничениот беше убиен во престрелка во основното училиште Роб во градот Јувалде, Тексас, на околу 130 километри западно од Сан Антонио.

САД регистрирале 61 инцидент со „активен напаѓач“ минатата година, што е драстично зголемување од претходната година и највисок број во изминатите 20 години, објави ФБИ оваа недела.

Неодамнешни масовни убиства:

– БАФАЛО, 14 мај 2022 година – Белец вооружен напаѓач уби 10 црнци во супермаркет во расистички мотивиран напад. Тој беше обвинет и останува во затвор

– ЊУЈОРК, 12 април 2022 година – Во еден од најжестоките напади во историјата на транзитниот систем на Њујорк, 23 лица беа повредени кога 62-годишен маж активираше димна бомба и отвори оган во метро. Следниот ден беше приведен.

– ОКСФОРД, 30 ноември 2021 година – Четворица ученици загинаа, а уште седум лица се повредени откако тинејџер отвори оган во средно училиште во Оксфорд, Мичиген.

– ИНДИЈАНАПОЛИС, 16 април 2021 година – Поранешен вработен во ФедЕкс (FedEx), кој бил под психијатриски надзор, застрелал осум лица и повредил неколку други во објект на бродска компанија во Индијана, пред да си го одземе животот.

– ЛОС АНЏЕЛЕС, 31 март 2021 година – Четири лица беа убиени, од кои едно дете, во оружен напад во деловна зграда во предградие на Лос Анџелес пред осомничениот да биде приведен.

– БОЛДЕР, 22 март 2021 година – Масовно убиство во супермаркет во Болдер, Колорадо при што загинаа 10 лица, меѓу кои и еден полицаец.

– АТЛАНТА, 16 март 2021 година – Осум лица, вклучително и шест жени со азиско потекло, беа застрелани во низа напади во и околу Атланта. Осомничен маж е уапсен.

– МИЛВОКИ, 26 февруари 2020 година – Вооружен маж отвори оган во комплексот за пиво Molson Coors Beverage Co. во Милвоки, убивајќи петмина соработници пред да се самоубие.

– ДЕЈТОН, 4 август 2019 година – Вооружен маж облечен во панцир отвори оган во центарот на Дејтон, Охајо, убивајќи девет лица, вклучително и неговата сестра. Полицијата го уби напаѓачот.

– ЕЛ ПАСО, 3 август 2019 година – Маж смртно застрела 22 лица во продавница на Волмарт во Ел Пасо, Тексас. Во соопштението, за кое се верува дека го напишал осомничениот, нападот се нарекува „одговор на шпанската инвазија на Тексас“. Властите го уапсија напаѓачот.

– Вирџинија Бич, 31 мај 2019 година – Незадоволен вработен во јавните комунални претпријатија отвори оган врз соработници во општинската зграда во Вирџинија, убивајќи 12 луѓе пред да биде смртно застрелан од полицијата.

– АУРОРА, 15 февруари 2019 година – Еден човек отвори оган во фабрика во Илиноис откако беше отпуштен, убивајќи пет работници пред да биде убиен од полицијата.

– ТАУСАНД ОАКС, 7 ноември 2018 година – Поранешен воен ветеран на маринците уби 12 луѓе во бар во предградие на Лос Анџелес. Потоа се самоуби.

– ПИТСБУРГ, 27 октомври 2018 година – Вооружен маж упадна во синагога во близина на Питсбург и пукаше врз луѓе собрани на саботната служба, убивајќи 11 лица.

– САНТА ФЕ, 18 мај 2018 година – Седумнаесет годишен ученик отвори оган во своето средно училиште надвор од Хјустон, Тексас, убивајќи девет ученици и еден наставник, пред да им се предаде на полицајците.

– ПАРКЛЕНД, 14 февруари 2018 година – Поранешен ученик во средното училиште Марџори Стоунман Даглас во Паркленд, Флорида, уби 17 ученици и воспитувачи.

– САТЕРЛЕНД СПРИНГС, 5 ноември 2017 година – Маж исфрлен од американското воено воздухопловство, откако ги претепал сопругата и детето, смртно застрелал 26 луѓе во црква во Тексас пред да се самоубие.

– ЛАС ВЕГАС, 1 октомври 2017 година – Вооружен маж отвори оган за време на фестивал на кантри музика од хотелски апартман на 32-ри кат, убивајќи 58 луѓе пред да си го одземе животот.

– ОРЛАНДО, 12 јуни 2016 година – Вооружен маж смртно застрела 49 луѓе во ноќниот клуб за хомосексуалци Пулс, пред да биде убиен од полицијата.

– САН БЕРНАРДИНО, 2 декември 2015 година – Маж и жена убиле 14 луѓе на празнична забава на работното место во Сан Бернардино во Јужна Калифорнија, пред да загинат во престрелка со полицијата.

– РОЗЕБУРГ, 1 октомври 2015 година – Вооружен маж во кампусот на колеџ во Орегон отвори оган, убивајќи девет луѓе пред полицијата да го застрела.

– ЧАРЛСТОН, 17 јуни 2015 година – Белец уби девет црни посетители на црква во Чарлстон, Јужна Каролина. Тој беше осуден на смрт.

– ВАШИНГТОН, 16 септември 2013 година – Поранешен резервист на морнарицата уби 12 луѓе во морнарицата во Вашингтон. Тој беше застрелан од полицијата.

– ЊУТАУН, 14 декември 2012 година – Тешко вооружен напаѓач уби 26 лица, вклучително и 20 деца на возраст од пет до 10 години, во дивеење во основното училиште Сенди Хук во Конектикат.

– АУРОРА, 20 јули 2012 година – Маскиран вооружен маж уби 12 луѓе во кино во Аурора, Колорадо. Доби повеќекратни доживотни казни.

– ФОРТ ХУД, 5 ноември 2009 година – Воен мајор и психијатар отвори оган во Форт Худ, база на американската армија во Тексас, уби 13 луѓе.

Коронавирус