понеделник, 1. август 2022. Вести денес: 118
home Вести

Хотел „Плаза“ продаден за вртоглава сума на пари

Хотел „Плаза“ продаден за вртоглава сума на пари

Легендарниот њујоркшки хотел „Плаза“ е продаден за цена од 600 милиони долари.

Договорот за продажба ќе биде финализиран на 25 јуни, а хотелот ќе го купат двајца инвеститори.

Станува збор за Шанал Кан, основач на компанијата „Вајт сити венчерс“ со седиште во Дубаи, и Камран Хаким од холдингот „Хаким“, кој е еден од најголемите сопственици на недвижности во Њујорк.

Хотелот „Плаза“ е отворен во 1907 година и е единствениот хотел кој е впишан во американскиот Национален регистар на историски знаменитости.

Коронавирус