среда, 8. декември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Хоспитализиран градоначалникот на Загреб

Хоспитализиран градоначалникот на Загреб

Градоначалникот на Загреб Милан Бандиќ поради белодробна емболија е сместен во Клиниката за белодробни болести Јордновац. Неговата здравствена состојба е стабилна.

Лекарите предвидуваат дека во болница ќе остане околу една седмица, по што ќе продолжи со домашно лекување.

Бандиќ пред еден месец имаше фрактура на ногата, а белодробната емболија е една од компликациите до кои може да дојде поради тоа.

Емболијата се случува кога згрутчување на крв влегува во белодробната артерија и го намалува дотокот на кислород.(МИА)

Коронавирус