понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 131
home Вести

Хорор во Италија: Одмазда за убиство на девојка, од автомобил пукале по оние кои им личеле на мигранти (ВИДЕО)

- Останете дома. Во градот има вооружен маж кој пука од автомобил, напиша градоначалникот на Фејсбук.
Хорор во Италија: Одмазда за убиство на девојка, од автомобил пукале по оние кои им личеле на мигранти (ВИДЕО)

Најмалку четворица африкански мигранти се повредени откако маж пукаше на минувачи во градот Мачерата во централна Италија, јавија локалните медиуми.

Во меѓувреме, полицијата соопшти дека напаѓачот е уапсен, два часа по нападот.

Според италијанската агенција АНСА, сите повредени се црнци.

Градоначалникот на Мачерата апелираше жителите да останат дома.

– Останете дома. Во градот има вооружен маж кој пука од автомобил, напиша градоначалникот на Фејсбук.

Некои медиуми јавија дека пукотниците се од автомобил кој поминал низ центарот на градот.

Државната телевизија РАИ пренесе дека се претпоставува оти цел на напаѓачот биле црнци на улицата.

Коронавирус