понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 180
home Вести

Хорор во езерото Викторија: Извлечени над 100 тела откако потона траект (ФОТО+ВИДЕО)

Хорор во езерото Викторија: Извлечени над 100 тела откако потона траект (ФОТО+ВИДЕО)

Повеќе од 100 тела се извадени од езерото Викторија во Танзанија, каде потона траект со неколку стотина лица.

Официјалните лица стравуваат дека конечниот број на жртви би можел да достигне над 200.

Според официјалните податоци, досега спасени се 37 лица

-Спасувачките екипи и натаму трагаат по исчезнати лица откако во езерото Викторија потона траект, соопшти локалната полиција.

Операцијата за спасување започнала вчера, запрена била во текот на ноќта, а денес е продолжена повторно.

Џонатан Шана, регионалниот полициски командант, изјавил дека во денешната потрага се вклучени поголем број на спасувачи.

Според првичните проценти, на бројот имало над 300 луѓе во моментот кога истиот потонал. Дел од странските медиуми јавија дека бројката иснесувала 400 лица.

Коронавирус