понеделник, 1. јуни 2020. Вести денес: 4
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Хорор пред вратите на Хаваи: Пристигнува „Лејн“, ураган од четврта категорија

Хорор пред вратите на Хаваи: Пристигнува „Лејн“, ураган од четврта категорија

Тревога беше издадена денеска за дел од хавајскиот архипелаг поради приближувањето на силниот ураган „Лејн“, кој веќе е четврта категорија на петстепената скала за моќност на ураганите.

„Лејн“ се пресели на запад, но според прогнозите ќе сврти кон Хавајските Острови подоцна во текот на неделата, посочува Тихоокеанскиот центар за урагани. Центарот издаде портокалов код за главниот остров на американскиот архипелаг, како и за округот Мауи, составен од неколку острови, меѓу кои Ланај, Мауи и делови од Молокај. Тоа значи дека условите за урагани се предвидени за наредните 48 часа. (МИА)

Коронавирус