четврток, 21. јануари 2021. Вести денес: 158
home Вести

Хорор по хорор: Дете ја искасапи до смрт својата мајка бидејќи таа му го убила кучето (ФОТО)

Хорор по хорор: Дете ја искасапи до смрт својата мајка бидејќи таа му го убила кучето (ФОТО)

Тинејџер од Кина е задржан поради убиство на мајката, која на смрт ја искасапил со секира откако таа го убила неговото куче.

Тенејџерот (13) ја убил мајката (37) по кавга во саботата навечер во нивната куќа во округот Џианху откако мајката пред него во убила миленичето.

Полицајците во понеделникот го фатиле детето откако во неговата куќа е пронајдено телото на мајката, се наведува во соопштението на полицијата.

Сопственикот на блискиот дуќан рекол дека мајката била многу строга кон својот син.

-Детето многу сакаше да си игра со своето милениче по цел ден, така што налутената мајка го фрли и го уби пред детето, рече сопственикот, додавајќи дека жената имала продавница за облека во блискиот трговски центар.

Вот текот на жестоката кавга, детето зело секира и ја убило мајката. Вработен во блискиот станбен кварт вели дека таткото на детето е работник мигрант и поголем дел од годината е далеку од дома.

Детето е фатено во понеделникот утрото, а полицајците го пронашле во ресторан откако таму поминал повеќе од еден ден.

Персоналот од ресторанот рекол дека порачал чаша вода и изел бисквита која ја имал со себе. Со себе носел и училишна торба.

Случајот и натаму е под истрага.

Според кинескиот закон, децата помлади од 14 години не можат кривично да бидат одговорни. Тие меѓу 14 и 16 години може да бидат уапсени и обвинети за дела како што се убиство, грабеж и силување.

Исто така, казнено- поправните установи за малолетници прифаќаат само тинејџери меѓу 14 и 18 години.

Коронавирус